• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret282072
Davetiye
Ziyaretçi Defteri
-- REKLAM --
Site Haritası
Erol KAPUKAYA
ekapukaya@yahoo.com
İNSANA DEĞER VERMEK ÖRGÜTLÜ TOPLUM DEMEK.
23/12/2014
İNSANA DEĞER VERMEK, ÖRGÜTLÜ TOPLUM DEMEK...


İnsanoğlu bu koca kainatın temsilcisi ve yüce hakkın halifesidir. iyilik insandan kötülük rabbimden değildir.Her ikiside insandan gelir.Cenabı Hak ne kötülügün nede şerrin simgesidir.O Rahman ve rahim olan, eşi benzeri olmayan iyi niyet,sevgi,saygı,hoşgörü ve lokmasını pay edenlerin çagırdıklarında yardımına gelecek Tanrının kendisidir.Çünkü yüce Allah insanda tecelli etmiştir.Hz.Muhammede nazil olan kutsal kitabımız kuranı kerimde sana şah damarından daha yakınım sözleri hak ve gerçektir. Aşıklarınız hakkında onlar dürülü bir kitaptır derdi ulularımız.

İkilik kinini içimden atıp
özde ben bir insan olmaya geldim
taht kuralı ariflein gönlünde
sözde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Asırlar önce İnsanlık adına hak ve adalet ugruna ömürlerini feda eden tarihin bir çok sürecinde ulularımızın haklı mücadesini görürüz.Hak denilince akan sular dururya. Cem kurdu,Pir rehber,mürşit,halife kaplarını oluşturdu Hünkarımız,Pirsultanımız,Hubyar Derviş ve nice nice yol ulularımız.İsmini ifade etmek kolay olmadı.düşün eba müslimi, nesimiyi,bedrettini,fuzuliyi,dede garkını,baba ilyası, ebul vefayı,düşün kendisini dara çeken hayine ben inandıgım yol ugruna bedenimi kellemi fada ederim oysa sen inandıgın şeriat ugruna benim temiz bedenimden parmagına bir damla kan sıçrdıda oysa sen inandıgın şeriatın ugruna bir parmagını bile vermekten korku çekersin demiştir hallacı mansurumuz.Alviyim demekle alevi olunmuyor .Önce insanı sevmeliyiz,Adaletli,ilkeli dürüst,güzel ahlak ugrunda çaba gösterecek yönetici ve bilge kişiler ögretisinde toplumumuzu bilgilendirmeliyiz.Adam Aleviyim diyor Hızır paşa saflarında kendi çıkarları ugruna saf tutuyor.Memleketi yönetenler senin kimliğini,varlıgını,inancını tanımıyor.

Meğerse aşk imiş canın mayası
ona mihrab olmuş kaşın arası
hakkın işlediği kudret boyası
yüzde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Bütün başarısız insanlar kendinden başka kimseye değer vermeyen insanlardır.İnsanlara değer vereceğiz onlara değer vermek kendimize derğer vermek değilmidir.eğitimli bir tolum olmanın yolu okumaktan geçer.İlim, irfan,paylaşımın adresi denilen Cemevlerimizde razılıktan söz eder dedeler.Evet yolumuz rıza yoludur,Yol cümledn uludur.Gönlün kırıldığı,isanların dişlandıgı,20.Yıldır Cemevlerinde aynı yöneticilerin görev yaptıgı,dedelerin ben senin kaşını,gözünü sevmedim diye uzaklaştırıldıgı Cemevlerimizde ne zaman iç denetimimiz olacak,üç kurşa boyun eğen dede,sesini çıkarıp hak aramayan talip,kendi rantı için tüm olumsuzlukların sorumlulugunu üstlenen yönetici ne zaman Cemevlerimizden uzakalştırılacak. Ara bul diyor Hünkar,o zaman yol düşkünü,menfaatçı kimseler, bu kutsal Hizmetlerden derhal uzaklaştırılmalıdır.iyiyide kötüyüde arayıp bulacagız,haksızın,haklının kim oldugunu anlayavagız.

Bütün mürşidlerin tarif ettiği
sadıkların menziline yettiği
embiyanın evliyanın gittiği
izde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Evliyanın yoluna hizmet etmek hepimizin ortak görüşüdür.Hizmet hak için olmalı.Taptugun dergahına dagdan düzgün odun taşıyan yunus misali.taptuk emrnin gözleri görmez ama gönül gözü açıktır.Yunus katara odun dizerken kolay gele Yunus Can der ve söze devam eder Yunus Can dagda hiç eğri odun yokmudur hep düzgünleri getirmişsin dediğinde.Yunus pirim erenler dergahına egri girmez burası dogruların evidir der.

Selam olsun Türkmen Yunusa
Selam olsun Taptuk Cana...

Kültütümüze ve İnanç öğretimize sahip çıklalıyız.Bana ne, ne haliniz varsa görün demekle inanın evliyanın yolundan uzaklaşırız.İyi insan olmanın yolunu susmakla değil,haktan,adaletten yana olmakla birlikte temiz toplum yaratmış oluruz.

Bende bir zamanlar baktım bakıldım
nice yıllar bir kemende takıldım
o aşkı mecazla yandım yakıldım
közde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Alevi toplumu taşın altına değil elini koyması, taşın altına kafasını koymalı,ki Bin yıllık anadolu topraklarında onca zulme,baskıya,şiddete hiç yılmadan göğüs geren ulularımızın yolun sürmek fikirleri birleştirmekten geçer.Yol aşkınız olmazsa,yazık olur bin yıllık hiç sönmeden yanan,gönülleri aydınlatan bu ikrarlı çrağa.

süre geldim aşk meyini içerek
her bir akı karasından seçerek
varlık daglarını delip geçerek
düzde ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Unutmayın Pir sultanı,dönen dönsün ben dönmezem yolumdan diyen düşünürü,büyük ozanı.İnsan oglu dogar ve ölür,kimi ölür,kimi yaptığı hizmetlerle tarihin sayfalarına kaydedilir.Onlara ölüm yoktur.bir köyden diğer bir köye göç ediverirler.Onlar barışın simgesidir.sevginin sembolüdürler.

Miri Dedenin dediği gibi özde ben bir insan olmaya geldim diyor.

Gör ki miri dede şimdi neyleeyi
gerçek aşık her gönüle söyleyi
her türlü sefaya veda eyleyi
sazda ben bir insan olmaya geldim
serimi meydana koymaya geldim.

Bu duygu ve özlemle İnsanlıga çıkan yola hizmet gerek.kişi ne olurs olsun bize insan gerek. Kötü kötülükten bıkmıyorsa.biz hep eylik edek. Kesin ama kesin hak Cemini sürek.
Gerçeğe hü diyerek...

Hubyar Ocagı Dedesi
Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla
Gsm : 0535 313 27 29


2331 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yeni Yılınızı Tebrik Ediyorum - 16/12/2016
Yeni Yılınızı Tebrik Ederim
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN - 30/09/2016
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN - 03/05/2016
.
ARADIM - 04/06/2015
ARADIM
DUA - 16/05/2015
DUA
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN - 08/05/2015
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN - 02/05/2015
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
BİRLİK CEMİ - 22/04/2015
BİRLİK CEMİ
YARABBÜ ALEMİN - 20/04/2015
YARABBÜL ALEMİN
 Devamı