• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret238909
Grand.Okmeydanı


Grand Okmeydanı Balo Davet ( Okmeydanı Düğün Salonu) olarak, birlik ve beraberleğimizi sürdürmek adına salonumuzda gerçekleştireceğimiz Düğün, Nişan, Kına etkinliklerinde Karabalçık Köylülerine özel İndirim yapılacaktır.

Saygılarımızı arz ederiz...
Ziyaretçi Defteri
-- REKLAM --
Site Haritası
Erol KAPUKAYA
ekapukaya@yahoo.com
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
02/05/2015

HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...BU GÜN AKŞAMA CUMA
EVLİYALAR GELİR CEME
ÇAGIRANI MAHRUM ETME
SEFA GELDİN HIDIRELLEZ

Hızır Kimdir.
Hızır Aleyhisselam HZ. Musa zamanında yaşamış ve ABI Hayat Ölmezlik suyu içerek ölümsüzlüğe erişmiştir. Kendisine Cenabı Allah Katından Ledün İlmi verilerek HZ. Musayı eğitmekle görevlendirilmiştir. HZ. Hızır bir velidir, bir erendir, diğer bir bilgiye görede Öğretmendir.ZULMET DERYASINI NUR EDİP GELEN
HIZIR İLYAS ŞAHI MERDAN ALİDİR
GARİBİN MAZLUMUN HALİNDEN BİLEN
HIZIR İLYAS ŞAHI MERDAN ALİDİR.

 
Hızır sözcüğü Arapçada El Hızır, Al Hızır olarak geçmekte ve yeşillik anlamına gelmektedir. Çünkü Hızırın oturduğu yerlerin yeşerdiği görülmüştür. HZ. Musa Hızırı gördüğü zaman Deniz sahilinde yeşil bir Yaygı üzerinde bulduğunu söylemiştir.

 
Hızır ve İlyas Alehisselam ve Zülkarneyn birlikte ABI Hayat suyunu aramaya çıkarlar. Hızır ve İlyas bu suyu bulup İçerler ve ölümsüzlüğe erişirler. Hızır Karada İlyas Denizlerde Zor durumda kalanların yardımına yetişmektedirler. Yetiş Ya Hızır diyenlerin imdadına yetişir ve Darda, zorda olanları darlıktan vede zorluktan kurtardıklarına inanılmaktadır.


UĞRUM SIRA GİDEN BOZATLI HIZIR
AYRILIK DERDİNİN DERNANI NEDİR
ŞU İKİ ALEME OLMUŞSUN NAZIR
AYRILIK DERDİNİN DERMANI NEDİR.
Hızır yol gösterendir, Vesiledir, Mürşittir. Çünkü O İlahi Rahmet ve sırların bilgisine sahiptir.Hz Musaya Mürşitlik etmiştir.  Hz. Musa Şeriatı Hızırsa Hakikatı temsil etmektedir.
SENİN İLE YOLDAŞ OLDUK YOL OLDUK
AYNİ CEMDE SIRDAŞ OLDUK SIR OLDUK
HAK AŞKINA NARA DÜŞTÜK NAR OLDUK
YARDIM EYLE HİMMET EYLE YA HIZIR.


 

 Bir inanışa görede Hızır ile İlyas iki kardeştir bu iki kardeş birbirlerine uzun süre hasret kaldıkları ve bu hasretliğin sonu iki kardeşin bir gece buluştugu vede hasretlerin sona erdiği rivayet edilir. Hızırı çağıranların Hızır yardımcısı olsun, Hasretliler kavuşsun. Hızır Cümle İnsanlığın gözcüsü,bekçisi olsun iş Allah.Kuranı Kerimde Hz. Hızırın İsminden açıkça bahsedilmez ancak KEHF Suresinin 60 ve 82 Ayetlerinde yer alan Hz.Musa ile ilgili katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve kendisine ilim ögrettigimiz kullarımızdan yüce bir kulumuz denilmektedir.


 

 Halka Hizmet Yüce Hakka Hizmetdir. Hızır Hak çağırıp Hak söyleyip Cümle gönüllere konuk olmuştur. Hızırı görmek için zaman ve sürecinin koşulu yoktur. Nerede bir Bilge,bazen bir yaşlı biçare, vede yiğit bir deli kanlı kurtarıcınız olabilir. Kim bilir  beklide  O Kurtarıcı Hızır nebidir.
ÇOK GÜNAH İŞLEDİM SENİN KATINDA
ERİŞ BOZATLI HIZIR SEN İMDAT EYLE
KUL DARALMAYINCA HIZIR YETİŞMEZ
YETİŞ BOZATLI HIZIR SEN İMDAT EYLE
Günlerden bir gün Hızır ile Hz. Musa yolda giderken Hızır Hz. Musaya artık seninle yolculuğumuz buraya kadar burada, ayrılıyoruz. Çünkü sen benim yaptıklarıma dayanamazsın dediginde. Hz. Musa ise hayır ben seninle gelmek istiyorum. Söz veriyorum yaptıkların hakkında sana hiç bir şey sormayacağım diye söz verir. Bu söz üzerine Hızır ve Musa birlikte yola çıkarlar. Biraz gittikten sonra karşılarına bir gemi çıkar.Bu gemi yoksullara ait bir gemi olduğu için, Hızır bu gemide bir delik açar. Hz.Musa bu durumu görünce sen ne yapıyorsun şimdi bu insanlar nasıl gidecekler bunu neden yaptın diye Hızıra kızar. Hızır ise hani bana bir şey sormayacaktın dediğinde. Hz.Musa tamam işine karışmıyorum der ve tekrar yola reva olurlar. Yol üzere giderken Hızır yolda bir çocuğu öldürür. Musa iyice hiddetlenir sen ne yaptın O daha Çok küçük Çocuğu niçin öldürdün dediğinde. Hızır Musaya senle bu yola devam edemeyeceğiz buradan ayırıalım der.Hz. Musa peki ne yaparsan yap bir daha karışmıyorum ne halin varsa gör der. bu söz adına yola devam ederler uzun bir müddet yol gittikten sonra bir köye varırlar. O Köydeki kadınlardan su ve yiyecek birşeyler istrler. Fakat kadınlar Hızır ile Hz Musayı kovarlar. Buna rağmen Hızır köyün tam çıkışındaki yıkılmak üzere olan bir duvarı onarır. Hz Musa bunu görünce Hızıra bağırmaya başlar ben seni anlayamadım bize ekmek verilmeyen köyde Duvar örmekte niyeki anlaşılır bir durum değil deyince. Hızır Musayı karşısına alarak bak buları niye yaptım sana tek, tek anlataıym der ve olup bitenleri anlatmaya başlar.

Gemiyi: delmemin sebebi ileride saglam gemileri ele geçiren korsan gemisi vardı. Gemiyi deldimki O Korsanlar gemiyi ele geçirmesinler istedim.

Çocugu Öldürmemin sebebiyse O çocuk büyüyünce zalım bir çocuk olup Ailesine eziyet edecekti. Bundan dolayı küçük yaşta öldürdüm,ki yarınlarda Ailesinin başına sorun olmasın dedim.

Gelelim duvarı onarmama O duvarın altında iki yetim çocuğa bırakılan miras vardı. Eğer duvarı onarım yapmasaydım Duvar zamanla yıkılacak ve artık o tarlayı ekin ekmek için kullanacaklardı. Bu yüzden Duvarı onardım,ki çocuklar büyüyünce kendilerine bırakılan mirasa kavuşsunlar istedim dedi

Ya Hızır sen ne yücesin,ki Zorda, darda kalanlarn elin tutarsın. Deryada, sahrada, çölde Cümle İnsanlığa yardımcı olasın ya hızır.
Hızır Nebi gittiği her yerde darda, zorda kalanların sıkıntısına yetiştiği, gittiği her yere sağlık, mutluluk ve bereket götürdügü söylencesi Anadolu İnsanı üzerinde Hızır sevgisi oluşturmuş
YOLCULARIN YOLUN AÇAN
DERTLİLERE DERMAN OLAN
KURTARIRSIN CÜMLE ZORDAN
YETİŞ YA BOZATLI HIZIRAnadoluda köylerimizde köyün gençleri bir araya toplanarak köyden un,bulgur,yağ ve şeker toplayıp, kırlarda yemek pişirirlerdi ve baharın geldiğini sevgiyle karşılarlardı.  Akşama kurban lokması, geceye Cem kurarlardı…


Alevi toplumu Kültürüne, İnancına daha önem verirdi. İçten bozgunluğa ve ayrıştırmaya müsaade edilmezdi. İyi günde, kötü günde İnsanımız omuz omuzaydı. Hdırellez bahar bayramı doğanın canlanışıyla birlikte sevğiyle,aşkla muhabbetle kutlanırdı.


Hızır inancının izlerini Nuh tufanın,da Tevrat,ta Kuran,da Hz.Ali,nin bulundugu necefte Hz.Hüseynin şehit edildiği kerbela’da görmek mümkündür.  Cemlerimiz,de Aşıklar deyişlerinde yetiş hızr Car günü geldi himmet eylederler. Dedelerimizde Ali haldaşınız olsun, Hızır yoldaşınız olsun diye Dua ederler.


Sohbetimi Anadolumuzun bir Alevi köyünde yaşanan Hızır söylencesiyle noktalamak istiyorum. Köyde Hak Dostu, İnsanı Kamil ve Duayı dilden düşürmeyen, haline şükreden bir Can varmış. Köy halkı Hızırın ilk gecesi evlerinin önüne bir tepsi üzerine un korlarmış günlerden gene Hızırın ilk gecesiymiş. Hak Dostunun eşi olan Anamız evinin önüne tepsiyle un koymuş. Unu tepsiyle kapı önüne koymanın sebebiyse O gece Hızır Kapıya gelip una el basarsa Cümle Tavahların kabul olduğu rivayet edilirmiş. gecenin bir yarısı köylü oruca kalkmış. Köyün iki şakacısı köy içine dolaşmaya çıkmışlar. bu arada Oruca kalkamayanlarıda oruca kaldırmakla bir hzimette bulunmuşlar. ve gezerken Hak Dostu İnacı kadim olan Canın kapısına varıp Tepsideki una el basmışlar. Oradan uzaklaşmışlar. Sabah olunca evin Sahibi Anamız erken kalkıp ilk işi Hızır bizim una el bastımı acaba diyerek kapıya çıkıp una bakmışki El izi var Hemence eişini kaldırıp bey, bey kalk hele bizim Una Hızır uğramış diye Kocasını kaldırmış. Birlikte tekrar kapıya çıkıp Una bakarak Hızırın Elini Görünce birbirlerine sarılarak Allaha şükretmişler. Ev sahibi hemence köyü dolaşarak komşular bir öküzüm var onu kurban ediyorum bizim Una Hızır el bastı hepiniz davetlisiniz der ve bir tek Öküzünü kıbleye çevirir. O sırada köyün iki şakacısıda yetişir. etme, yapma Öküzü kesme Una şakaleyin biz el bastık deselerde fayda etmez Adamcağız ben Hızır aşkına yatırdığım Kurbanı kaldırmam der ve Öküzü Kurban eder. Kzancımız lokmaya Halilibrahim sofralarına nasip olsun.

 

 

 
Hızır Mertliğin,cömertliğin,birliğin,beraberliğin,iyiliğin,sevginin ve dostluğun,kardeşliğin Barışın adı olsun.Hıdırellez bahar bayramınız kutlu olsun.


Ali Haldaşınız, Hızır yoldaşınız, Cenabı Hak yardımcınız olsun.
Cem Vakfı Şubesi
Haramidere Cemevi
Dedesi:Erol Kapukaya
Sevgi ve saygılarımla1444 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yeni Yılınızı Tebrik Ediyorum - 16/12/2016
Yeni Yılınızı Tebrik Ederim
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN - 30/09/2016
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN - 03/05/2016
.
ARADIM - 04/06/2015
ARADIM
DUA - 16/05/2015
DUA
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN - 08/05/2015
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
BİRLİK CEMİ - 22/04/2015
BİRLİK CEMİ
YARABBÜ ALEMİN - 20/04/2015
YARABBÜL ALEMİN
FUZULİ - 17/04/2015
FUZULİ
 Devamı