• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret282012
Davetiye
Ziyaretçi Defteri
-- REKLAM --
Site Haritası
Erol KAPUKAYA
ekapukaya@yahoo.com
TEMİZLİK İNANDAN GELİR
18/12/2014

Temizlik, sağlıklı bir hayatın insanlar arası birlikte ilişkilerin sağlıklı yürümesinin en başta gelen kuralı temiz olmaktır. Cenabı Allah Kuranı Kerimin ilk inen ayetinde okumayı, ikinci olarak inen ayetlerinde ise temizlenmeyi emretmiştir. Bir insan ne kadar bilğili olursa olsun, eğer temizliğine önem vermezse, giyimine dikkat etmezse insanların ilgisini ve dostlugunu kazanamaz. insan her an temiz olmalı, temizliğin kişiye büyük yararları vardır. Çevre temizliği, beden temizliği ile sağlıklı olmakla birlikte kişinin kendisine olan güvenide artar. Bunun için beden temizliği toplumun sağlığı ve mutluluğu için çok önemlidir.

 

Cemevlerimizde ibadetlerimizi huzur içinde yapabilmemiz için ceme gelen canların söz ve davranışlarına, temizliğine özen göstermeleri inanç öğretimizin vazğçilmez ilkelerinden birtanesi'dir. Cemevlerimiz bizlerin İlim, irfan, sevgi,saygı hoşgörü okullarıdır. Cemevlerimizin temizliğine,de kendi evlerimiz kadar önem göstermeliyiz. Cünkü O mekanlar aynı zamanda İnanç merkezlerimiz.

 

 

GÖNÜL EVİ YIKANMADAN DURULMAZ

O KABEYİ YIKAN HAKKA KUL OLMAZ

TEMİZ OLAN İNSAN ASLA YORULMAZ

AK VE PAK OLMALIYZ GÜZEL ERENLER

 

 

Toplumda çevre ve beden temizliği birlikte gerçekleşmeli.

Çevre ve beden temizliği olmayıncada kişi sağlığına ve tüm canlı mahlukata zarar vermekle karşı, karşıya kalmaktan geri kalmayıp,önemsememek ve dikkatsizlik sonucunda bütün sorunlarıda beraberinde getirmiş olur. Atalarımızın temizlik imandandır söylemlerini göz ardı etmemeliyiz.Temizlik güzelliğin aynasıdır,aynaya baktıgımızda kendimizi saglıklı görmenin yolu temiz olmaktan geçer.

 

Temizliği iki yönde değerlendirmek gerekir, beden temizlinin şart olduğunun önemlerini kısa, kısa anlatmaya çalıştım. Alevi öğretisinde birde gönül temizliği vardır,ki asıl önem vereceğimiz konuda gönül temizliğidir. Kişinin gönül evi temiz değilse, kin, nefretle iç içe yaşıyorsa, beden temizliği bu iki işlevi yerine getirmiş sayılmaz. bizim öğretimizde gönül temizliği herşeyden önce gelir. İçi temiz olmayanın dışı temiz sayılmaz. Temizlik arılıktır, temizlik berekettir, temizlik mutluluktur, temizlik güzel ahlaktır, temizlik sağlıktır.

 

Temizlik,dogru konuşmayla gerçekleşir.Temizlik dik duruşla belirir.Temizlik kul hakkına saygılı kimselerin onurlu ilkesidir.

Hani bir söz vardır çok adamlar gördüm üstünde elibise yok, bir çok elbiseler gördüm altında adam yok.

 

İnsan oglu beşerdir

hatasız kimse olmaz

el ayak yıkamakla

namaz kabul olmaz. 

 

Alevilikte bir söz var

yuyan temiz olmazsa

yudugu pak olmaz. 

 

Temizlik İnsanın bir çok hal ve hareketindende sorumluluk arzeder.Hacı bektaş velimiz,iki türlü abdest vardır biri zahirde,biriside batında der.Zahirdeki abdest kişinin baştan aşşagı yıkanması gideceği toplantı,cem erkan,dügün,panel vs. İnsan içine girdigi her yere güzel kokular götürmek,kimseyi ter kokusu ile rahatsız etmemeyi ifade etmektedir. Batın abdesiti ise, oda çok önemlidir, kişinin gönlünden tüm olumsuz düşünceleri atması ve gönül denilen kabeyi pak ve temiz tutmasıyla birlikte gerçekleşebileceğini ve bu iki ögeyi hayata geçiren kimseleri Hünkar Hacı Bektaş veli, Cem ehli Canlar diye gösterdiği hak ve gerçektir.

 

Anadolunun Büyük evliya ocaklarından olan Hubayr Derviş,se benim yolum sudan duru sütten beyaz derken. O yüce Pirde temizliği yola baglıyordu.

 

Cenabı Hak Hz. Muhammede yüce bir kitap nazil eyledi. Kuranda ya muhammed Ehlibeytini temizle diye kendisine hatırlatı verildi. Evet birinci ayet Oku-ikinci ayet temizlik diye geldi.

 

Selam olsun temiz insanlara

selam olsun gönlü pak olana

Cümlenize aşkı niyazımla...

 

     (   E r o l      D e d e   ) 

 

 

 


 


 1549 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yeni Yılınızı Tebrik Ediyorum - 16/12/2016
Yeni Yılınızı Tebrik Ederim
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN - 30/09/2016
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN - 03/05/2016
.
ARADIM - 04/06/2015
ARADIM
DUA - 16/05/2015
DUA
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN - 08/05/2015
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN - 02/05/2015
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
BİRLİK CEMİ - 22/04/2015
BİRLİK CEMİ
YARABBÜ ALEMİN - 20/04/2015
YARABBÜL ALEMİN
 Devamı