• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret282013
Davetiye
Ziyaretçi Defteri
-- REKLAM --
Site Haritası
Erol KAPUKAYA
ekapukaya@yahoo.com
Erol KAPUKAYA
22/11/2014

SEVGİ VE HOŞGÖRÜLÜ OLMANIN ÖNEMİ

 

 

 

 

Sevginin tanımı ve içeriği insanı birşeye karşı veya bir kimseye yakın ilgi ve bağlılık, karşılıklı dosthane muhabbete bağlıdır.Hoşgörü ise herşeyi anlayışla karşılamakla gerçekleşir. 21 Yüzyılda İnsanlıgın, tüm Canlı varlıkların, evren denilen dengenin''de kendi öz degerlerinden koptugu acı ama evet oda gerçektir. Dünya her geçen gün bir değişimle yol katletmektdedir. Bilinmeli,ki İnsanoğlu içinde yaşadıgımız Dünyanın bir misafiridir. Koca Yunusun şiirlerine kulak verilmelidir.

 

 

 

Glin tanış olalım

 

işi kolay kılalım

 

sevelim sevilelim

 

dünya kimseye kalmz

 

 

 

İnsanın Düyaya gelip gitmesi sanki bir anlık misalidir. saatlar günleri,günler haftaları, haftalar yılları nede tez getirir.Sevgi ve hoşgörü çok, çok önemlidir.Bizim ejdatlarımız bu iki terim üzerine nice güzel sözler inşaa etmiştir. Büyük Hünkar 72 Millete bir nazarla bakınız demesi hoşgörünün barışın ifadesi değilmidir. Yüce kitabımızın yasin suresinin başı ey İnsan demektedir.Ozanımız aşık Daimi de bir şiirinde.

 

 

 

Görmüyorsan gerçek olan varlığı

 

alev olsan sünni olsan ne çıkar

 

sanat edinmişsen sahtekarlıgı

 

alevi olsan sünni olsan ne çıkar

 

 

 

Derken İnsan olmamızı,Dürüst olmamızı,güzel ahlaka sahip olmamızı vede Hakça adaletçe paylaşımcı olmamızı ifade etmiyormu. Her agacın kurdu kendinde olurya içimizi temizlemek,kin,haset,nefret bozguncu tavırları terk edip insan olarak birbirimizi sevmeli ve kültürümüze, inancımıza hizmet etmeliyiz. Atalarımızın ögütleri çok önemlidir. Arı birlik ile yapar yuvayı denilir.Ülkemizde yaşananlarsa göz ardı edilmemelidir. Kör oglunun söylemi ile silah icat oldu mertlik bozuldu. Kendi çıkarları ugruna İnsanları bölüp parçalayanlar sadece sünniler değil birde aleviler.Adam Valisini korluyor. Aleviler Dedesini Cemden kovuyor. Hz. Hüseyin Yol Cümleden uludur diyor. Gel gör,ki yol düşkünleri hatasından hiçmi hiç ödün vermiyor.Sonrada her biri barıştan,dostluktan kardeşlikten bahsediyor. Bakın Yüce Mevlana bunlara ne diyor Ya oldugun gibi görün, ya göründüğün gibi ol diyor. Yunus ,Koca yunus anlamadılar dizelerini sevgini ,muhabbetini,anlayamadık insana verdiğin degeri.

 

 

 

Ben gelmedim kavga için

 

benim işim sevgi işi

 

dostun evi gönüllerdir

 

gönüller yapmaya geldim

 

 

 

 

 

Bir gönül yıkmak bir kabeyi yıkmaktan daha acıdır. kabeyi yıkar inşaa edersiniz ama gönlü yıkarsanız bir daha düzeltemezsiniz. Gönül kabeye benzer. ozanlarda benim kabem insandır der. Gelecek kuşaga öğretmen olan bizleri bakın Pir Sultan abdal nasıl tanımlıyor.Küçük büyügüne karşı gelirse suç küçügün değil büyügün ta kendisindedir diyor.. Gençliğimize Kültürümüzü ve İnancımızı tanımlamak için yol düşkünlerini Toplumumuzun hizmet alanlarından uzaklaştırıp,birliğimize,beraberliğimize sahip çıkmak lazım.Eger bunu gerçekleştirmez,sek her geçen gün kültürümüzden ve inancımızdan inanın uzaklaşırız. Alevi İslam inancımıza sahip çıkmalıyız. Ara bul diyen Hacı bektaş veliyi anlamalıyız.okuyup,okutup aydınlamnamın çrağını Dünyaya yaymalıyız. Cahaleti yenmenin yolu İlim ve bilimden geçer. Hiç güzel olmasydı- oku dermidi kuran kendisine nazil olan yüce peygamber.oku alimleri,oku bilge kişileri,oku filozofları,oku tarihte tüm olanları...

 

Karabalçık Hubyar taliplerine,sevgi,saygı muhabbetimle.

 

 

 

 

 

 

Hubyar Ocagı Dedesi

 

Erol Kapukaya

 

Sevgi ve saygılarımla

Gsm:0535 313 27 29

 1360 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yeni Yılınızı Tebrik Ediyorum - 16/12/2016
Yeni Yılınızı Tebrik Ederim
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN - 30/09/2016
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN - 03/05/2016
.
ARADIM - 04/06/2015
ARADIM
DUA - 16/05/2015
DUA
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN - 08/05/2015
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN - 02/05/2015
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
BİRLİK CEMİ - 22/04/2015
BİRLİK CEMİ
YARABBÜ ALEMİN - 20/04/2015
YARABBÜL ALEMİN
 Devamı