• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret239023
Grand.Okmeydanı


Grand Okmeydanı Balo Davet ( Okmeydanı Düğün Salonu) olarak, birlik ve beraberleğimizi sürdürmek adına salonumuzda gerçekleştireceğimiz Düğün, Nişan, Kına etkinliklerinde Karabalçık Köylülerine özel İndirim yapılacaktır.

Saygılarımızı arz ederiz...
Ziyaretçi Defteri
-- REKLAM --
Site Haritası
Erol KAPUKAYA
ekapukaya@yahoo.com
HIZIR ORUCUNUZ KABUL OLSUN
16/01/2015

HIZIR ORUCUNUZ KABUL OLSUN 

 

BU GÜN AKŞAMA CUMA
EVLİYALAR GELİR CEME
ÇAGIRANI MAHRUM ETME
SEFA GELDİN HIDIRELLEZ


Hızır Kimdir.
Hızır Aleyhisselam HZ. Musa zamanında yaşamış ve ABI Hayat Ölmezlik suyu içerek ölümsüzlüğe erişmiştir. Kendisine Cenabı Allah Katında Ledün İlmi verilerek Hz. Musayı eğitmekle görevlendirilmiştir. Hz. Hızır bir velidir, bir erendir, diğer bir bilgiye göre,de yol göstericidir.


ZULMET DERYASINI NUR EDİP GELEN
HIZIR İLYAS ŞAHI MERDAN ALİDİR
GARİBİN MAZLUMUN HALİNDEN BİLEN
HIZIR İLYAS ŞAHI MERDAN ALİDİR.


Hızır sözcüğü Arapçada El Hızır, Al Hızır olarak geçmekte ve yeşillik anlamına gelmektedir. çünkü Hızırın oturduğu yerlerin yeşerdiği görülmüştür. Hz. Musa Hızırı gördüğü zaman Deniz sahilinde yeşil bir Yaygı üzerinde bulduğunu söylemiştir.


Hızır ve İlyas Alehisselam ve Zülkarneyn birlikte ABI Hayat suyunu aramaya çıkarlar. Hızır ve İlyas bu suyu bulup İçerler ve ölümsüzlüğe erişirler. Hızır Karada İlyas Denizlerde Zor durumda kalanların yardımına yetişmektedirler. Yetiş Ya Hızır diyenlerin imdadına yetişir ve Darda, zorda olanları darlıktan vede zorluktan kurtardığı rivayet edilir.


UĞRUM SIRA GİDEN BOZATLI HIZIR
AYRILIK DERDİNİN DERNANI NEDİR
ŞU İKİ ALEME OLMUŞSUN NAZIR
AYRILIK DERDİNİN DERMANI NEDİR.


Hızır yol gösterendir, Vesiledir, Mürşittir Çünkü O İlahi Rahmet ve sırların bilgisine sahiptir.Hz Musaya Mürşitlik etmiştir. Hz. Musa Şeriatı, Hızırsa Hakikatı temsil etmektedir.


SENİN İLE YOLDAŞ OLDUK YOL OLDUK
AYNİ CEMDE SIRDAŞ OLDUK SIR OLDUK
HAK AŞKINA NARA DÜŞTÜK VAR OLDUK
YARDIM EYLE HİMMET EYLE YA HIZIR.


Bir inanışa görede Hızır ile İlyas iki kardeştir bu iki kardeş birbirlerine uzun süre hasret kaldıkları ve bu hasretliğin sonu iki kardeşin bir gece buluştugu vede hasretlerin sona erdiği rivayet edilir. Hızırı çağıranların Hızır yardımcısı olsun, Hasretliler kavuşsun. Hızır Cümle İnsanlığın gözcüsü,bekçisi olsun iş Allah.


Kuranı Kerimde Hz. Hızırın İsminden açıkça bahsedilmez ancak KEHF Suresinin 60 ve 82 Ayetlerinde yer alan Hz.Musa ile ilgili katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve kendisine ilim ögrettigimiz kullarımızdan yüce bir kulumuz buyurmaktadır.


Halka Hizmet Yüce Hakka Hizmetdir. Hızır Hak çağırıp Hak söyleyip Cümle gönüllere konuk olmuştur.


ÇOK GÜNAH İŞLEDİM SENİN KATINDA
ERİŞ BOZATLI HIZIR SEN İMDAT EYLE
KUL DARALMAYINCA HIZIR YETİŞMEZ
YETİŞ BOZATLI HIZIR SEN İMDAT EYLE


Günlerden bir gün Hızır ile Hz. Musa yolda giderken Hızır Hz. Musaya artık seninle yolculuğumuz buraya kadar burada, ayrılıyoruz. Çünkü sen benim yaptıklarıma dayanamazsın dediginde. Hz. Musa ise, hayır ben seninle gelmek istiyorum. Söz veriyorum yaptıkların hakkında sana hiç bir şey sormayacağım diye söz verir. Bu söz üzerine Hızır ve Musa birlikte yola çıkarlar. Biraz gittikten sonra karşılarına bir gemi çıkar.Bu gemi yoksullara ait bir gemi olduğu için Hızır bu gemide bir delik açar. Hz.Musa bu durumu görünce sen ne yapıyorsun şimdi bu insanlar nasıl gidecekler bunu neden yaptın diye Hızıra kızar. Hızır ise hani bana bir şey sormayacaktın dediğinde. Hz.Musa tamam işine karışmıyorum der ve tekrar yola reva olurlar. Yol üzere giderken Hızır yolda bir çocuğu öldürür. Musa iyice hiddetlenir sen ne yaptın O daha Çok küçük Çocuğu niçin öldürdün dediğinde. Hızır Musaya seninle bu yola devam edemeyeceğiz buradan ayırıalım der.Hz. Musa peki ne yaparsan yap bir daha karışmıyorum ne halin varsa gör der. Bu kez yine yola devam ederler uzun bir müddet yol gittikten sonra bir köye varırlar. O Köydeki kadınlardan su ve yiyecek birşeyler istrler. Fakat kadınlar Hızır ile Hz Musayı kovarlar. Buna rağmen Hızır köyün tam çıkışında,ki yıkılmak üzere olan bir duvarı onarır. Hz Musa bunu görünce Hızıra bağırmaya başlar ben seni anlayamadım bize ekmek verilmeyen köyde Duvar örmekte niye,ki anlaşılır bir durum değil deyince. Hızır Musayı karşısına alarak bak buları niye yaptım sana tek, tek anlataıym der ve olup bitenleri anlatmaya başlar.


Gemiyi: delmemin sebebi ileride saglam gemileri ele geçiren korsan gemisi vardı. Gemiyi deldimki O Korsanlar gemiyi ele geçirmesinler ve insanlar zorda kalmasınlar istedim.


Çocugu Öldürmemin sebebiyse O çocuk büyüyünce zalım bir çocuk olup Ailesine eziyet edecekti. Bundan dolayı küçük yaşta öldürdüm,ki yarınlarda Ailesinin başına sorun olmasın dedim.


Gelelim duvarı onarmama O duvarın altında iki yetim çocuğa bırakılan miras vardı. Eğer duvarı onarım yapmasaydım Duvar zamanla yıkılacak ve artık o tarlayı ekin ekmek için kullanacaklardı. Bu yüzden Duvarı onardım,ki çocuklar büyüyünce kendilerine bırakılan mirasa kavuşsunlar istedim dedi


Ya Hızır sen ne yücesin,ki Zorda, darda kalanlarn elin tutarsın. Deryada, sahrada, çölde Cümle İnsanlığa yardımcı olasın ya hızır dedi musa.


Hızır Nebi gittiği her yerde darda, zorda kalanların sıkıntısına yetiştiği, gittiği her yere sağlık, mutluluk ve bereket götürdügü söylencesi Anadolu İnsanı üzerinde O gün bu gündür Hızır sevgisi oluşturmuştur.


YOLCULARIN YOLUN AÇAN
DERTLİLERE DERMAN OLAN
KURTARASIN BİZİ ZORDAN
YETİŞ YA BOZATLI HIZIR


Sohbetimi Anadolumuzun bir Alevi köyünde yaşanan Hızır söylencesiyle noktalamak istiyorum. Köyde Hak Dostu, İnsanı Kamil ve Duayı dilden düşürmeyen, haline şükreden bir Can varmış. Köy halkı Hızırın ilk gecesi evlerinin önüne bir tepsi üzerine un korlarmış günlerden gene Hızırın ilk gecesiymiş. Hak Dostunun eşi olan Anamız evinin önüne tepsiyle un koymuş. Unu tepsiyle kapı önüne koymanın sebebiyse O gece Hızır Kapıya gelip una el basarsa Cümle Tavahların kabul olduğu rivayet edilirmiş. gecenin bir yarısı köylü oruca kalkmış. Köyün iki şakacısı köy içine dolaşmaya çıkmışlar. bu arada Oruca kalkamayanlarıda oruca kaldırmakla bir hzimette bulunmuşlar. ve gezerken Hak Dostu İnacı kadim olan Canın kapısına varıp Tepside,ki una el basmışlar ve Oradan uzaklaşmışlar. Sabah olunca evin Sahibi Anamız erken kalkıp ilk işi Hızır bizim una el bastımı acaba diyerek kapıya çıkıp una bakmış,ki El izi var Hemence eşini kaldırıp bey, bey kalk hele bizim Una Hızır ugramış diye Kocasını kaldırmış. Birlikte tekrar kapıya çıkıp Una bakarak Hızırın Elini Görünce birbirlerine sarılarak Allaha şükretmişler. Ev sahibi hemence köyü dolaşarak komşular bir öküzüm var onu kurban ediyorum bizim Una Hızır el bastı hepiniz davetlisiniz der ve bir tek Öküzünü kıbleye çevirir. O sırada köyün iki şakacısıda yetişir gelir. Etme, yapma Öküzü kesme Una şakaleyin biz el bastık deselerde fayda etmez Adamcağız ben Hızır aşkına yatırdığım Kurbanı kaldırmam der ve Öküzü Kurban eder.


Hz. Hasanla Hüseyin hastalanırlar. Hz. Fatıma ana babası Hz. Muhammed mustafaya danışır. Babacıgım çocuklar hasta ne yapsam iyleşirler dediğinde. Hz. Muhammed yavrum üç gün oruç tutalım geçer iş Allah der. Hz. Ali Fatıma ana ile üç gün oruç tutarlar. Lokmalarını bir gün yoksulla,bir gün yetimle,bir günde çaresizle paylaşırlar.


Anadolu’da Hızır Orucu 13-14-15 Şubat günlerine tekabül etmektedir. Hızır Orucu Muharrem orucu gibi her yıl on gün önce gelmemektedir.


Hubyar Ocağında Hızır Orucu ‘ yedi güne niyet edilmektedir.


Hızır Orucunu yedi gün tutar Hubyar Muhipleri vede Hubyarlı Canlar. Horasan Erenlerinden olan Hubyar Dervişi zamane yezidleri Padişaha şikayette bulunurlar.Dervişi İstanbulda padışahın huzuruna çıkarırlar. Hakkında şikayet var ya Derviş, Cevaplamalısın buyururlar. Her soruya Kerametle Cevap verir Koca Hubyar. Dervişin Gönül yurduna Tam yedi günde döndüğü bilinmektedir. Hubyarın Eşi olan Gönül Ana Eriköyüne dönünceye dek yedi gün Hızır aşkına oruç tutmuş,hasretine kavuşmuş. Cenabı Hak Cümle İnsanları Hasretine kavuştura.tutulan Oruçlarımızı dergahı izzetinde kabul kıla.


Yedi gün yedi gece külhan yaktılar
Onu yansın diye ateşi nara attılar
Yirmi dört saat sonra açıp baktılar
Sakalı buz tuttu çıktı pirim hubyar


Evet, şeriatta her sorunun Cevabını vermek kızgın ateşlerden kurtulmak değilmidir.Anadolu Erenleri Keramet ehlidir…


Aç kalmakla İnsan Oruç olmaz.
Kişi ikrar verince ikrarını bozmaz.


Oruç tutmak sabretmek.
Oruç tutmak aç olanın halinden anlamak.
Oruç tutmak nefsi terbiye etmek.
Oruç tutmak bir lokmayı pay etmek.
Oruç tutmak haline şükretmektir.


Ehlibeytin Öğretmeni Muhammed mustafa,ki
Komşun açken senin tok yatman dogru deği demiştir.


Bu duygu ve özlemle şimdiden Tüm Canların Hızır Ayında, tutacakları orucun kabülünü Cenabı Haktan niyaz ediyorum. Ali haldaşınız,Hızır yoldaşınız olsun diliyorum.


 


Hubyar Ocagı Dedesi


Erol KAPUKAYA


Sevgi ve saygılarımla


Gsm: 0535 313 27 29
1654 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yeni Yılınızı Tebrik Ediyorum - 16/12/2016
Yeni Yılınızı Tebrik Ederim
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN - 30/09/2016
MUHARREM ORUCUNUZ KABUL OLSUN
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN - 03/05/2016
.
ARADIM - 04/06/2015
ARADIM
DUA - 16/05/2015
DUA
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN - 08/05/2015
ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN - 02/05/2015
HIDIRELLEZ BAHAR BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
BİRLİK CEMİ - 22/04/2015
BİRLİK CEMİ
YARABBÜ ALEMİN - 20/04/2015
YARABBÜL ALEMİN
 Devamı