• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret238910
Grand.Okmeydanı


Grand Okmeydanı Balo Davet ( Okmeydanı Düğün Salonu) olarak, birlik ve beraberleğimizi sürdürmek adına salonumuzda gerçekleştireceğimiz Düğün, Nişan, Kına etkinliklerinde Karabalçık Köylülerine özel İndirim yapılacaktır.

Saygılarımızı arz ederiz...
Ziyaretçi Defteri
-- REKLAM --
Site Haritası
Uğur DAĞ
bekenbey@hotmail.com (Skype)
Yolsuzluk raporunda Türkiye'ye iyi not
03/12/2014

Dünya Yolsuzluk Algılama Endeksi Berlin'de açıklandı. Uluslararası Şeffaflık Örgütü Transparency International'ın yayımladığı rapora göre; dünyanın dört bir yanında yolsuzluk ve rüşvet giderek yayılırken, Türkiye Yolsuzluk Algılama Endeksi'nde en büyük düşüşü yaşayan ülke oldu.

Endekse göre, son 6 yılda yolsuzluğun hissedilir şekilde azaldığı Türkiye geride kalan yılda 50 puandan 45 puana düşerek, 11 sıra geriledi ve 175 ülke arasında, Umman ve Makedonya ile birlikte 64'üncü sırayı paylaştı. Türkiye 2013'te Malezya ile birlikte 53'üncü sırada yer alıyordu.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün Türkiye uzmanları, Türkiye'nin endeks sıralamasında en büyük düşüş yaşanan ülke olmasını ‘Gezi Parkı olayları ile 17-25 Aralık süreci sonrasındaki iddialar ve yayın yasakları ile soruşturmalar nedeniyle yaşanan gelişmelerle' açıklıyor.

Türkiye'deki yolsuzluğa karşı yasaların yeterli düzeyde olduğunu savunan yetkililer, buna rağmen rüşvet ve yolsuzlukla mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürülmediği görüşünde.

Öte yandan Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün raporuna göre, Türkiye rüşvet konusunda da sorunlu ülkelerden biri. Buna göre her 5 kişiden 1'i kamu hizmetlerinden yararlanmak için rüşvet verdiğini ifade ediyor. Polis ve yargı mensupları en çok rüşvet alan işkolları arasında ön sırada bulunuyor.

Berlin merkezli Transperency International Yolsuzluk Algılama Endeksi'ni 1995'ten bu yana her yıl yayınlayarak, değerlendirmeye alınan ülkelerdeki iş dünyasının kamu yöneticilerine ilişkin yolsuzluk düzeylerine algılarını ölçerek kamuoyuyla paylaşıyor. Endeks bu yıl toplam 175 ülkede, 11 farklı uluslararası kurumun konuyla ilgili verileri incelenerek hazırlanmış.

Örgüt yetkilileri, son yıllarda yapılan tüm uyarılara rağmen yolsuzluk ve rüşvet sistemin hemen tüm ülkelerde ve sistematik bir şekilde işlediğini açıklayarak, hükümetlerin de saydamlık konusuna yeteri kadar özen göstermediğini öne sürdü.

Yolsuzluk konusunda en etkin mücadeleyi veren ve yıllardır listede en yüksek puan 100'e en yakın olan Danimarka bu yıl da 92 puanla endeksin ilk sırasında.

Danimarka'yı Yeni Zelanda ile diğer üç İskandinav ülkesi Finlandiya, İsveç ve Norveç takip ediyor. Listenin son sıralarındaki, başka bir tanımlamayla yolsuzluk algısının en yüksek olduğu ülkeler ise geçen yılda da olduğu gibi Afganistan, Sudan, Kuzey Kore ve Somali.1189 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İBB Meclisi’nde görücüye çıkan Okmeydanı Planları yeniden oylandı - 12/12/2014
Beyoğlu’nda 50 yıldır beklenen ve 1 milyon 650 bin metrekarelik alanı kapsayan Okmeydanı planlarına bir kez daha onay çıktı.
Yüzbinlerin beklediği kanun kabul edildi - 08/12/2014
TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda bedelli askerlik ve sözleşmeli er başvurularına ilişkin kanun teklifi Meclis'ten geçti.
Şampiyonlar Ligi maçlarının yayın hakkını Türk Telekom satın aldı - 26/11/2014
TTNET, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarının Türkiye yayın haklarını 2015 - 2016 sezonundan başlayarak 3 sezon için satın aldığını KAP'a açıkladı.
Mehmet Baransu gözaltına alındı - 22/11/2014
Gazeteci Mehmet Baransu gözaltına alındığı bildirildi. Baransu gözaltına alındığını kendi Twitter hesabından duyurdu.
8 kişi için kötü haber! '301 kez 25 yıl hapis' - 04/11/2014
301 işçinin öldüğü Soma'daki maden faciasıyla ilgili Soma Cumhuriyet Başsavcılığının fezlekesinde her bir ölüm için tutuklu sanıkların 25 yıla kadar hapsi istendi.
Türkiye'den Suriye'de tampon bölge hazırlığı - 19/09/2014
Türkiye, IŞİD'den kaçanları karşılamak üzere Suriye'de bir tampon bölge hazırlamak için düğmeye bastı.
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun... - 30/08/2014
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun...
Ankara'da silahlı saldırı: 1 ölü 4 yaralı - 23/08/2014
Ankara'da silahlı saldırı: 1 ölü 4 yaralı
Dışişleri: Irak'ta 80 Türk rehin - 11/06/2014
Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta rehin alınan Türk konsolosluk görevlileri ve TIR şoförleriyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Musul Konsolosluğu'nda 49 personel ve bazı aile fertlerinin ve Musul'un Gayera ilçesinde de 31 Türk vatanda
 Devamı