• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret238910
Grand.Okmeydanı


Grand Okmeydanı Balo Davet ( Okmeydanı Düğün Salonu) olarak, birlik ve beraberleğimizi sürdürmek adına salonumuzda gerçekleştireceğimiz Düğün, Nişan, Kına etkinliklerinde Karabalçık Köylülerine özel İndirim yapılacaktır.

Saygılarımızı arz ederiz...
Ziyaretçi Defteri
-- REKLAM --
Site Haritası
Uğur DAĞ
bekenbey@hotmail.com (Skype)
Flaş iddia! Hepimiz fişleniyoruz
02/12/2013
Bugünden itibaren gittiğiniz SGK anlaşmalı her özel hastanede ve klinikte damar izinizi özel bir cihaza tarama yaptırarak kimliğinizi kaydettireceksiniz. Sağlık Bakanlığı'nın getirdiği bu uygulama ile kimliğinizin tespiti elinizden yapılacak ve artık kimlik numaralarını dahi kullanmadan muayene olacaksınız. Peki bu uygulamanın avantajları kadar dezavantajları da var mı? Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türkiye Barolar Birliği bu uygulamaya isyan etti. TTB, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacılar Birliği ve Türkiye Barolar Birliği ortak açıklama yaparak bu uygulamanın kişinin özel hayatını ihlal ettiğini, sağlıkta mahremiyet hakkını ortadan kaldırdığını, fişlendiğini iddia etti.

Yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi;

Bilindiği gibi sağlık bakanlığı'nın Anayasal bir hak olan her tür kişisel sağlık verisinin temel insan hakları gözetilmeksizin bakanlık bünyesinde toplanabilmesine ilişkin girişimleri sürmektedir.

Kişisel sağlık verilerinin hangi amaçlar için toplanacağı, hangi güvenlik koşullarında saklanacağı, işleneceği ve kimlerle paylaşılacağı yasal olarak belirlenmeden, ulusal ve uluslararası hukuk/etik değerler yok sayılarak toplanması ile ilgili tartışmalar sürerken bu kez de sözde güvenlik gerekçesi adı altında SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından hizmet alma ön koşulu olarak dayatılan "avuç içi-damar- parmak izi” okuma metotları ile hastalar adeta 'fişlenmekte'dir.
 
Kişisel sağlık verilerinin korunması konusunda Türk Tabipleri Birliği, Türkiye Diş Hekimleri Birliği, Türkiye Eczacılar Birliği ve Türkiye Barolar Birliği olarak kişisel sağlık verileri ile ilgili mesleki, etik ve hukuki yaklaşımlarımızı paylaşmak, kamuoyunun doğru bilgilenmesini sağlamak ve hastalarımızı mevcut durum hakkında doğrudan bilgilendirebilmek istiyoruz.  


1653 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İBB Meclisi’nde görücüye çıkan Okmeydanı Planları yeniden oylandı - 12/12/2014
Beyoğlu’nda 50 yıldır beklenen ve 1 milyon 650 bin metrekarelik alanı kapsayan Okmeydanı planlarına bir kez daha onay çıktı.
Yüzbinlerin beklediği kanun kabul edildi - 08/12/2014
TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda bedelli askerlik ve sözleşmeli er başvurularına ilişkin kanun teklifi Meclis'ten geçti.
Yolsuzluk raporunda Türkiye'ye iyi not - 03/12/2014
Uluslarararası Şeffaflık Örgütünün yıllık raporuna göre notu düzelen Türkiye 2014'de yolsuzlukla mücadelede 175 ülke arasında 64'üncü sıraya yükseldi; Danimarka bu yıl da yolsuzlukla mücadelede birinci ülke
Şampiyonlar Ligi maçlarının yayın hakkını Türk Telekom satın aldı - 26/11/2014
TTNET, UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarının Türkiye yayın haklarını 2015 - 2016 sezonundan başlayarak 3 sezon için satın aldığını KAP'a açıkladı.
Mehmet Baransu gözaltına alındı - 22/11/2014
Gazeteci Mehmet Baransu gözaltına alındığı bildirildi. Baransu gözaltına alındığını kendi Twitter hesabından duyurdu.
8 kişi için kötü haber! '301 kez 25 yıl hapis' - 04/11/2014
301 işçinin öldüğü Soma'daki maden faciasıyla ilgili Soma Cumhuriyet Başsavcılığının fezlekesinde her bir ölüm için tutuklu sanıkların 25 yıla kadar hapsi istendi.
Türkiye'den Suriye'de tampon bölge hazırlığı - 19/09/2014
Türkiye, IŞİD'den kaçanları karşılamak üzere Suriye'de bir tampon bölge hazırlamak için düğmeye bastı.
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun... - 30/08/2014
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun...
Ankara'da silahlı saldırı: 1 ölü 4 yaralı - 23/08/2014
Ankara'da silahlı saldırı: 1 ölü 4 yaralı
 Devamı