• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Aidat Borcu Sorgulama
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret115745
Ziyaretçi Defteri
-- REKLAM --
Site Haritası

Hasan Uğur DAĞ

Hasan Uğur DAĞ
bekenbey@hotmail.com (Skype)
İBB Meclisi’nde görücüye çıkan Okmeydanı Planları yeniden oylandı
12/12/2014

Beyoğlu’nda 50 yıldır beklenen ve 1 milyon 650 bin metrekarelik alanı kapsayan Okmeydanı planlarına bir kez daha onay çıktı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla yeniden kabul edilen Nazım İmar Planı ile ilgili Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Yeni Okmeydanı’na, tıpkı Paris Champs-Elysees Meydanı girişi gibi dev kapı yapılacak. Proeye göre meydanda dört binanın üzerine konumlandırılan bir restoran ve seyir terası yapılacak.  Bina yükseklikleri 9 katı geçmeyecek yeni Okmeydanı’nda 100 bin kişi oturacak” dedi.

Beyoğlu Belediyesi, İBB, sivil toplum kuruluşları ve bölge halkı temsilcileriyle uzun süren çalışmalar sonucu, 13 Ağustos 2012 tarihinde İBB Meclisi’nde kabul edilen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına, CHP Grubu tarafından yapılan itiraz sonucu 6. İdare Mahkemesi 3 Temmuz 2014 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bunun üzerine Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile mahkemenin kiracıların durumunun ve ticaret alanlarının gözden geçirilmesi kararını da dikkate alarak yeniden plan çalışması başlatmıştı. 80 bin kişinin yaşadığı Okmeydanı halkının da merakla beklediği yeni Nazır İmar Planı, CHP’li meclis üyelerinin ret oyuna karşılık meclisten geçti.

Oylamanın ardından Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, planları revize edilen yeni Okmeydanı’nın maketini İBB Meclis Salonu’nda sergileyip, yeni Okmeydanı’nı anlattı. Demircan planların oylanmasının ardından  Meclis üyelerine teşekkür edip  şunları söyledi:

“Beyoğlu Belediyesi olarak Okmeydanı’nda 10 yıldır çalışıyoruz. Hedefimiz tapuları vermekti. Bir yıldır tapu verme işlemlerimiz devam ediyor. Şu ana kadar yaklaşık 5 bin kişi tapu almak işin başvurdu ve işlemlerini tamamladı. Geri kalan 10 bin kişi de tapularını almaya devam ediyor. Ama bu süre içinde vatandaşımız bunun tapuyla sınırlı kalmamasını ve gelecekte de kentsel dönüşümü istediğini biliyorum. Bu çerçevede bölge planlarını yeniden yaptık. Bu planlara CHP’den itirazlar gelip mahkemeye başvurmuştu. Ve bu planımız iptal olmuştu. Bugün Beyoğlu Belediyesi bu itirazları da dikkate alarak 5 binlik planı yeniledi ve Büyükşehir Meclisi’ne getirdi. Revize olan 5 binlik planlar yeniden onaylandı” dedi.

Demircan, projenin devlet eliyle yürütülmesi halinde, yaklaşık 4 bin 500 civarında olan kiracılara da çekilişsiz kurasız konut imkanı doğacağını ifade etti.

SOYSAL: BİRLİKTE YAPTIK

CHP Grubu’na “Eksik gördüğünüz varsa söyleyin düzeltelim. Hiç planı olmayan yerde plan yaptık. Fikirtepe’de 4 emsal varken, biz makul şeyler teklif ettik. Mahkemenin kararı doğrultusunda, kiracıların durumunu dikkate alarak planımızı yeniledik. Vatandaşın yüzde 95’iyle görüştük. Hepsi bu projenin hayata geçmesini istiyor. Arzu ederdik ki oy birliğiyle geçsin” diyen Demircan’a yanıt veren CHP’li Meclis üyesi Hakkı Sağlam, Demircan’ın sözlerinin doğruyu yansıtmadığını ileri sürdü. Sağlam, “Başkan, 14 bin malikini ikna ettiğini söylüyor. Ama bizim bildiğimiz böyle değil. Fikirtepe’de insanı yok eden anlayışla yola çıktınız. Proje 4 yıldır yürümüyor. İnsanların bu planlara inanmadıkları, sürülecekleri, yerlerinden edileceği endişesi taşıdığı sürece bu plana pozitif bakmamız mümkün değil. Zaman her şeyi gösterecek” dedi. Sağlam’ın bu sözlerine Ak Partili  İBB İmar Komisyonu Üyesi Timur Soysal, “İnsanı yok sayan çalışmayı Kadıköy Belediyesi ile yaptık” karşılığını verdi. Paylaş | | Yorum Yaz
2109 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Yüzbinlerin beklediği kanun kabul edildi - 08/12/2014
Yolsuzluk raporunda Türkiye'ye iyi not - 03/12/2014
Şampiyonlar Ligi maçlarının yayın hakkını Türk Telekom satın aldı - 26/11/2014
Mehmet Baransu gözaltına alındı - 22/11/2014
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın